Gece Şıklığı


Yılbaşı gecesi için geri sayım başladı, her birimiz yeni koskoca bir yıl için yeni heyecanlar içindeyiz. Yılbaşı gecesi ne giymeliyim sorusu kafanızı yeterince meşgul ediyor. O zaman birkaç noktaya deyinelim. Bu sene vatkalı kabarık, yada tunik modelli bluzler çok moda, ışıltılı parlak modeller tercih edilebilir, renk seçiminde sert “ben buradayım” lardan uzak durun. Kontrastları denemeyin bile; ama güzel bir elbise rengarenk olabilir. Bununla beraber karşınıza ayakkabı ve çanta sorunu çıkıyor. Bu konuda da karmaşadan uzak durup kıyafetinizle paralel renkler tercih edin.

Kalp Düşmanı


Bilim adamlarına göre, bir karaciğer olgusu olan kötü kolesterolün kalp rahatsızlıkları riskini artırabildiği düşünülüyor.

Britanya ve Avrupa'da binlerce kişinin genleri incelendi. Bunun sonucunda lipoprotein üretimini kontrol eden 2 gen bulundu. Bu genlerin kalp hastalıklarıyla yakınen bağlantısı olduğu tespit edildi.

Araştırma İngilterede bir sağlık dergisinde yayımlandı. Bilinen HDL (İyi kolesterol) ile zararlı LDL kolesterolün dışında dikkat edilmesi gereken 3. Sınıf bir kötü kolestrol olduğuna dikkat çekildi. Kalp rahatsızlığı olanlar dikkat!

Yeniyıl Kıyafetleri

Hamilelikte Çocuk GelişimiBebek ana rahminde gelişmeye başladığı andan itibaren anne ile ortak yaşamaya başlar. Her şey artık ortak paylaşımdadır. Buna dayanarak; beslenmenize son derece dikkat etmeniz gerekmektedir. Bebeğin zeka gelişimi ile ilgili doğrudan etken olan beslenme konusunda bir uzmandan yardım almanız faydalı olacaktır. Fazla kilodan kaçınıp,dengeli beslenmelisiniz. Kilonuzun ençok 1/5 i kadar kilo almanız yeterli olacaktır. Düzenli spor yaparak hücrelerinizi oksijenle doldurun ki çocuğunuzun beyin yapısı oksijene ihtiyaç duymasın. Troid değerlerinizi kontrol ettirin. İyotlu tuz tüketin. Omega 3 takviyesi yapın. Dişlerinizi düzenli kontrol altında tutun ki; hamilelik döneminde geçireceğiniz bir diş rahatsızlığı çocuğunuzun, prematüre olma riskini artırır. Bol demir takviyesi alın. Stresten mümkün olduğu kadar uzak durmaya çalışın. Bebeğinize müzik dinletin onla sanki yanınızdaymış gibi konuşun hatta sohbet edin. Bebek doğduktan sonra da verebildiğiniz kadar anne sütü ile besleyin.

Menopoz Geliyorum Der!
Menopoz yani adetten kesilme, genellikle 40 lı yaşlardan sonra kadınların kafasını meşgul eden bir durumdur. Menopoz dönemine girilmeden önce östrojen hormonundaki iniş çıkışlara bağlı olarak kanama düzensizliğinin yaşandığı bir dönem vardır. Yumurtlama zamanının değişkenliği ile geçen bu dönemde uyku bozuklukları, aşırı sıcaklık hissi, deperesyon, asabiyet, cinsel isteksizlik, vajinal kuruluk, irder yolu iltihapları eğilimi artar. Adetin 3. gününde yapılacak olan hormon testleri ile tiroid ve yumurtalık rezervi takibi menopoz teşhisine yardımcı olur.
Menopoz dönemindeki adetleri düzenlemek için progestron tedavisi yardımcı olabilir. Ayrıca doğum kontrol hapları, rahim içinin kürtajla temizlenmesi, histeroskopi ile rahmin iç tabakasının pişirilerek yada soyularak alınması da çözüm olabilir.

Bel Ağrısı ve YatağınızUzmanlara göre, her çeşit yatağın, gece süresince uzun zaman yatma sonucu omurgayı zorlaması ile seçmeniz gereken yatağın omurga şeklini çok etkilemeyecek türden, sert yataklar olduğu belirtiliyor.

Türkiye Romatizma Araştırma ve Savaş Derneği Başkanı Prof. Dr. Şebnem Ataman, günün en çok kısmını yatarak pozisyonda geçirdiğimizi belirterek, bu sürenin iyi dinlenmiş, kasları gevşemiş, rahat bir uyku almış olan bedenin ertesi güne hazır olabilmesi için gerekli olduğunu söyledi. İnsanların vücut yapısına uygun bir yatak tercih etmesinin bel, boyun ve sırt ağrılarının giderilebilmesinde çok önemli olduğunu belirten Ataman, ''İyi bir yatak, vücudun gömülmesini engelleyecek kadar sert, vücut hatlarını koruyacak kadar rahat olmalıdır'' dedi.

Omurga sağlığının korunabilmesi için yatakta, omurga ve disklerin üzerine en az yükün bindiği pozisyonda yatılması, yatağın konforunun buna uygun olması gerekiyor. Esnek ve fazla yumuşak yataklar ideal omurga pozisyonu almamıza pek yardımcı olmadığından, ilk izlenimden ziyade uzun vadede sağlıklı yataklar tercih edilmelidir.

Yılbaşı Tırnakları

GDOGenetiği değiştirilmiş organizma anlamına gelen günümüzün son modası yiyecekler. Ülkemizde biri bir şey atıyor ortaya, o yayıldıkça uzadıkça esnedikçe esniyor. Tehdit edilen kısım gene çocuklar. Peki nasıl etkiliyormuş bakalım bu içine gdo katıştırılmış buruşturulmuş ürün yada yiyecekler.
Bu tarz bir yiyecek vücuda nüfuz ettiğinde vücutta alerjik reaksionlar görülüyor. Antibiyotik kullanıldığında etkili olmuyor çünkü bu maddeli besinlerdeki organizma antibiyotiğe karşı dirençli. Haliyle antibiyotikle tedavi edilebilecek herhangi bir hastalık ölümcül vakalara dönüşebiliyor. Dünya Sağlık Örgütünün araştırmalarına göre; Asya ve Afrika da 5 yaş üstü çocuklarda ishale bağlı 1.5 milyon ölümle karşılaşılırken, Birleşmiş milletlerde bu oran çok daha fazla. Dünya üzerinde halk sağlığı ve güvenliği giderek azalmakta. Burada kişisel duyarlılık devreye giriyor. Eğer bu tarz bir tehdit varsa; toplu halde hareket edilip içerisine GDO karıştırılmış yiyecek maddeleri her ne ise onları tüketmemeliyiz ki bir sonrakilere bulaştırmasınlar.

Bayramlık Elbise Modelleri

Rugan Kırmızı Dizüstü Çizme


Gözalıcı bir çizme; özel, güzel günlerde ekstrem tercih edilebilir.

Elektrikli Kirlilik


Hepimizin evlerimizde kullandığımız 10 ‘ larca elektrikli aleti vardır. Mesela; televizyonsuz, çamaşır makinesiz ev de hiç yoktur zannımca. 20. Yüzyılda zaten bu aletler lüks olmaktan çıkıp sayıları da gitgide arttı. Her odada nerdeyse bir televizyon, 2 şer adet bilgisayar, ütüler gibi kişiselleşen elektirikli aletlerle dolu evlerimiz. Özellikle bilgisayar teknolojisinde her yıl yenilenen modeller yada parçalarla elinizdeki bilgisayarınız pek de yeni teknolojinin nimetlerinden sizi yararlandıramaz hale geliyor. Sonuçta ne yapıyorsunuz; bir üst modeli ile değiştirip eskisini çöpe atıyorsunuz. Türkiye de geçtiğimiz yıl ortaya çıkan elektronik atık miktarı yaklaşık 330 ton. Bu atıkların kapladığı alan da cabası. İçeriklerini incelerseniz bir bilgisayar ekranında %50 den çok kısım civadan , kurşundan, bromdan, PVC den oluşmakta. Çevreye ne kadar zararlı olabileceğini tahmin edebilirsiniz sanırım. Elektirkli aletlerin geri dönüşüm projesinde elektronik aletlerinizi teslim edebileceğiniz yerler bulunmakta. Kişi dışında da zaten üretici firmaların geri dönüşüm sorumluluklarını üstlerine almaları gerekiyor.

Türkiye Çevre Koruma ve Yeşillendirme Kurumu eski elektronik aletlerinizi getirdiğiniz takdirde seve seve alıyor. Duyduğum kadarıyda İstanbul Kadıköy de bir kumbarası bulunmakta. Ayrıca www.exitcom.com.tr adresinden de gerekli bilgileri ve yönlendirmleleri bulabilirsiniz.

Göz Teması

Er yada geç yüzümüzde ellerimizde yada görünen her yerimizde yaşlılık belirtilerini insanlardan gizleyemez duruma geleceğiz. Özellikle kendimizle baş başayken, aynada konuşurken kendimizle, gözlerimizin etrafında beliren minik çizgicikler de bize bir yandan cevap veriyor olabilirler. Bunu en aza nasıl indirgeyebiliriz?
Derimiz göz bölgesinde, vücudumuzun diğer yerlerine göre oldukça incedir. Yorgunluk, uykusuzluk, bakımsızlık kaynaklı gözaltı torbaları da cabası. Buna bir de yaşlılığa bağlı cilt incelmesi,saydamlaşmasıyla damarların ortaya çıkışını da eklersek, korkunç !!!
Doktorların,cilt uzmanlarının özellikle 26 yaş sonrası başlanmasını önerdiği hassas kremlerin kullanımı, çeşitli bitkisel metaryeller ile düzenli uygulanacak masaj belki de uzun bir süre göz güzelliğinizi göstermenize yardımcı olacaktır.

Besin Piramidi


Dengeli beslenmek; dengeli yaşamak,daha uzun ömürlü olmak demektir.Uzmanların tavsiyelerini dikkate alırsak; besin piramidini uygulamaktan taraftarlar. Besin piramidi deyince; en alt bölümünde günlük besin ihtiyaçlarımız yer almaktadır. Sürekli ve daha sık tüketmemiz gerekenler yani, ekmek pirinç makarna genel tahıl ve tok tutucular,üst kısımda meyve sebze,dada üstte de,et süt yumurta bulunur.
Dengeli beslenmek için, bütün besin çeşitlerinden almak önemlidir. Alacağınız besinlerin büyük bölümünü alttaki geniş bölümünden daha az bölümünü de üstteki bölümden seçmelidir.

Yuvarlak Kalça Zekası

Amerika da yapılan bir araştırma sonucuna göre; yuvarlak hatlara,yuvarlak kalçalara, kadınsı çizgilere sahip olan kadınların ve çocuklarının, bilişsel testler uygulandığında daha başarılı oldukları kanısına varıldı. Bel ve kalça ölçüleri farkı arttıkça kadın daha zeki tepkiler veriyor.
Bilim adamları bu kadınların kalça kısmındaki yağ asitlerine bağlı bir durum olduklarını düşünürken, bu kısımda bulunan ve bebek plesentadayken buradaki yağlardan beslendiği ve içerisindeki Omega 3 den kaynaklandığı daverilen bilgiler arasında yer almakta.

Ruh Eşlilik

Karşında bir ışık süzmesi görürsün, sadece parlaklığıyla hareket ettiğin bu ışık ruh eşin belki.
İlişkilerde bu bakış açısı ile,gerçek birliktelik yaşanabiliyor mu? Aslında gözünüze görünenler bir bütün mü, ruh eşi diye bir kavram var mı? İnsan bütünlüğünün fiziksel, duygusal ve mental boyutlarının dışındaki diğer alanlarıyla da ilgilenen bilim "ezoterik" olarak adlandırılır. Ruh eşi olduklarına inanılan çiftler birlikteyken çok yüksek gelişim düzeylerini yakaladıkları, birbirlerinden ayrıldıklarında ise neredeyse sönükleşip yok oldukları gözlemleri mevcut. Özellikle evlilik mertebesinde artık tek biri halinde hareket edilen bir yaşam sürüldüğüne göre; ruh eşlilik gayet tercih edilmesi gereken bir olgu. Kim nerden bulmuş ki diye düşünülebilir, ama acele etmeye gerek yok belki de yanıbaşınızdadır ruh eşiniz.

Tane Tane Pilav

Pirinç bazı ülkelerde çok kutsal bir tahıl. Biz de mutfakta en çok tükettiğimiz yiyecekler kategorisine koyuyoruz kendisini. Pirinç pilavı hakkında birkaç tiyo verirsek,
Tane tane düşmesini istediğimiz pilavımıza,pişirme suyu esnasında biraz sıvı yağ ekleyin,
Gene pişirme suyuna 1-2 çay kaşığı limon suyu eklemeniz rengini daha da beyazlaştıracaktır.
Suyunu çekmesine rağmen pirinçler hala diri ise üzerine biraz daha sıcak su ilave edin ve biraz daha pişirin,pilava pişerken de müdahele edebilirsiniz çekinmeyin.

Yeni Lenf Kanalı ve Göz Tansiyonu

Kanadalı araştırmacılara göre; gözde tanımı yapılmamış bir dolaşım var. Bu dolaşıda göz tansiyonunun önemli bir anahtar rolü görüyor.
Tıpta Glokom olarak bilinen göz tansiyonu; göz arkasında bulunan ve beynin görme merkezindeki sinir hücrelerinin ölmesi ile oluşan dejeneratif bir hastalık olarak tarif edilir. Uzmanlara göre; insan gözünde kan dolaşımından ayrı bir lenf dolaşım sistemi bulunuyor. Bu sistem, ekstra su, protein ve antijenler içeren lenf sıvısını, lenf kanalları aracılığıyla lenf düğümlerine ve sonra da kan dolaşımına taşıyor. Bu yeni bulgu ile glokomlu hastalar için yeni tedaviler geliştirilebilecek.

Evlilikte Kadın Mı Büyük Olmalı, Erkek Mi?

Evlilikte kadının yaşı erkekten en az 5 yaş küçükse ve herhangi biri daha önce bir evlilik yapmamışsa uzun bir birliktelik ihtimali artıyor. Yurtdışında yayınlanan bir dergide bu yaş farkının tersine döndüğü araştırılmış ve çiftlerin boşanma olasılığının en az 5 kat daha arttığı saptanmış. Yaş bir yana çiftlerin bilinçli ve eğitim görmüş olmaları, sosyal tercihleri,uyumlulukları da mutluluğu uzatan faktörler arasındadır.
Geçmişte daha önce evlilik yapmış ve her ikisi de boşanmamış olan çiftlerin,süre bazında daha uzun bir birliktelik yaşadıklarını,herhangi biri geçmişte boşanmış olan çiftlerin ise; ilişkilerinin, her ikisi de boşanmış olan çiftlere oranla daha az istikrarlı olduğunu düşünülüyor.

Tırnak Yemeyin!

Vücudumuzdaki keratinin normal seyirinden kaynaklı tırnaklarımız uzar. Fakat bu bazı insanların iştahını da açar. Özellikle ergenlik döneminde başlayan bu iştah 30 lu yaşlara kadar miras kalabilir. Tırnak yeme alışkanlığı tıp dilinde "onikofaji" olarak isimlendirilir. Tırnak yemek insan sağlığını olumsuz etkiler. İstemsiz tırnak aralarına biriken birçok bakteri direk ağız yolu ile vücuda nüfuz eder. Birçok uzman tırnak yemenin psikolojik de olabileceğini vurguluyor. Özellikle tırnakların bakımlı ve temiz olmasına dikkat edilip, eczanelerde satılan caydırıcı krem yada ilaçları kullanabilirsiniz.

Elma Faydası

Tarihten bu yana insanlar deneyimleri ile hayatlarına bir şeyler ekleyip çıkarmıştır.
Ana vatanı Orta Asya ve Kafkaslar olan, her eve rahatlıkla girebilen bir yiyecek olan elma, tarih boyunca her kültürde masada baş sırada yer almıştır. Tıpta ise elmanın önemli bir yeri vardır. Kanser,astım,kalp rahatsızlıkları gibi birçok kronik rahatsızlık için risk azaltıcı,kanser hücreleri açısından çoğalma önleyici özelliğinin yanında cilt ve hücre yenilenmesi konularında da birçok faydası bulunmaktadır. Her öğün arasında tüketilebilir.

Kardio Egzersiz

Günde en az 30 dakikanızı egzersiz yapmaya ayırarak ;
Kalp atışlarınızı hızlandırıp, kasları çalıştırır ve kalori yakmaya başlarsınız. Bu tarz kardio egzersizler ile belli bir düzen yakalarsanız 200 kaloriden fazla yakabilirsiniz.
Birçok fayda sağlayacağınız bu egzersiz ile ayrıca bacak ve kol bölgeleriniz de sıkılaşır. Uzmanlar bu tarz egzersizlerin yağ yakımında kullanabileceğiniz en etkili yöntem olduğunu söylüyor. Günde sadece 30 dakikalık kardio egzersiz.

Psikolojik Yiyecek

Hazır, yada pek çoğu dışarıdan alınmış doğal olmayan gıdalar kişiyi geçici de olsa mutsuz ediyor. Bir süre sonra depresyona sokabiliyor. Bol sebze ,meyve, balık,yoğurt tarzı beslenimler ise ruhsal açıdan tam destek. Başlangıçta hazır yiyecek yeme hissi mutlulukken sonra yorgunluk ve depresyona dönüşüyor. Yediğimiz her şey psikolojimizi etkiler hatta çoğu zaman da biz zannederiz ki psikolojimiz yediklerimizi etkiliyor. Bundan dolayı mümkün olduğunca doğal yiyecekleri tercih etmemiz bizi daha olumlu etkileyecektir.

Televizyon Uyarısı

Çocuğunuzun evde bulunduğu süre boyunca onunla mümkün olduğu kadar ilgilenmeye özen gösterin. Oyun, eğitici öğretiler, verilecek çeşitli görevler ile vakit geçirmesi daha uygun. Özellikle televizyon seyretmesi konusunda ayrı bir dikkat konusu gerekiyor.
Çocuğun televizyon seyretme süreleriyle sonraki dönemde saldırganlık eğilimlerinin ortaya çıkması arasında doğru bir orantı olduğu tespit edildi. Bu çocuklarda saldırganlıkla birlikte diğer çocuklara vurma, sürekli sinirli olma ve bağırıp çağırma da görülebiliyor.
Amerikada yapılan araştırma sonuçlarına göre 2 yaş ve altındaki çocuklara televizyon seyrettirilmemesi, daha büyüklerin ise günde en fazla iki saat seyretmeleri genel olarak kişisel gelişmelerini de olumlu etkilediği belirtildi.

Dikkatsiz Sürücü Geni

Araba kullanırken dikkatsiz davranan sürücüler aslında hayatlarında yaptıkları yada maruz kaldıkları birçok işte de bu şekilde mi davranmaktalar acaba?
Kaliforniya da bilim adamlarının yaptığı bir araştırmada gen değişiminden kaynaklı olarak dikkat azalmasının üstünde duruldu. Yani kişide Dikkatsiz Sürücü Geni bulunmakta. Fakat bu tezin kesinliği, denek olarak yeterli kişi sayısı olmadığı için hala askıda.

Kilolu Arkadaş

Kişi kendisini daha iyi hissetmek için, kendisinden daha kilolu arkadaşlar seçiyor.
Çok bencilce ama İngilterede yapılan araştırmalara göre; eğer arkadaşı kilo alıyor ise “Biraz kilo versen ya” tavsiyesinde bulunmuyor. Bu kişisel kompleksten öteye gitmiyor. Eğer kendiyle barışık bireyler barındırmaya dikkat edersek etrafımızda kendi bakış açımız da onlara ayak uydurmaya başlayabilir.

Saç Boyası Tahlili

Özel bakım gerektirmeden sadece biraz ilgi ile saçlarınızı daha çekici hale getirmeniz için; boyadığınız saç renginin gerçekten doğuştan geldiğine inandıran renkler tercih etmeniz birinci nokta.
Tercih edilen tarza göre kişilik tahminlerinde de bulunulabilir. Yapay duran bir saç için kişinin hayata bakış açısını da paralel düşünebilirsiniz. Çok belirgin ağır renkler mesela ateş kızılı, yada platin sarılar da karşı tarafın dikkatini çekmek için tercih sebebidir.
Ne tercih ederseniz edin boyayı kendiniz alıyorsanız kutunun üzerinde naturel yazısının olmasına dikkat ediniz. Röfle yaptırmışsanız solmasını engellemek için özel bir saç kremi kullanabilirsiniz.

Termal Tatil

Ülkemizde sayıları günden güne artan termal tesisler her anlamda sağlığımızı olumlu yönden etkiliyor. Tedavi amaçlı kullanılan ve önemli turizm potansiyeli sunması nedeniyle
doktorların da reçete yazdıkları bu tarz yerler turizm bakanlığınca da reklam alanı olarak fazlaca yere sahip. Sıcak su havuzları, şifalı çamurlar, masaj salonları, birçok sağlık kompleksleri ile hem dinlenip hem sağlığınıza sağlık katabilirsiniz. Genellikle iç Anadolu olmak üzere Ege illerimizde de yaygın halde bulunan bu kompleksler yurt dışından da fazlaca turist ağırlamaktadır.

Suni Teneffüs

Yurtdışında yayımlanan bir dergiye göre; Japonyada herhangi bir tıp eğitimi almamış kimselerce, kalbi durduktan sonra müdahale edilen binlerce kişi arasında hayatta kalma oranı ve istatistiki verileri değerlendiren uzmanlar, Hastane dışında, hastaya suni teneffüs yapmanın, kalbi duran hastalara herhangi bir yarar sağlamadığını gösteriyor. hastaya, yaralıya suni teneffüs yapmadan yalnızca göğüs kafesine bastırarak yapılan harici kalp masajı tercih ediliyor. Fakat bu sonuç dışında uzmanlar, uyuşturucu kullanan yada herhangi bir ilaç yüzünden yada suda boğulmadan kaynaklı kalp durması sonucu hastaya uygulanmasını söylüyor.

Nargile mi Sigara mı ?

Birçoğumuz duymuşuzdur ki, nargile içildiğinde sigaradan daha az zehirleniriz.
Nargile su yada sıvı içinde buhar oluşturarak içildiği için zehirli etkisini kaybettiği gibi açıklamalar da cabası. Fakat Sağlık Bakanlığının yaptığı açıklamalar göre ise;
Nargile tütün mamülleri içinde en zararlı kategoride yer alır. Nargile tütününde 4 bin zehirli madde bulunmaktadır ayrıca nargile tütünü içindeki zehirli maddelerin su tarafından eritilemediği de özellikle belirtilmektedir.

Pre-diyabet

Aslında Şekersiz Şeker Hastalığı olarak da bilinir. Kimi çevreler Gizli Şeker olarak da isimlendirir. Diyabet cereyan etmeden önce kişi şekersiz şeker hastası olarak kabul edilir. Adından da anlaşılacağı üzere Pre eki ; ön-hazırlık demektir. Henüz tam şeker hastası olunmadığından alınabilecek önlemler çok önemlidir. Kişinin kilosuna özen göstermesi sağlıklı beslenmesi, egzersiz yapması ve endokrin uzmanının önereceği bazı ilaçları kullanması gerekir.
Bu durumdaki hastalar artık yaşam stillerine dikkat etmelidirler.

Soğuklar Başladı !

Soğuk kış günlerine girmiş bulunmaktayız. Nerdeyse atkı bere takacak kadar soğuklarla karşı karşıya kaldığımız bu Kasım günlerinde hasta olmamak için de kendi çözüm yollarımızı bulmaya başladık. Uzmanların açıklamalarına göre; gribal enfeksiyonlarından uzak durmak için başta limon olmak üzere bol narenciye (portakal-mandalina) tüketilmesi, ne çok sıcak ne çok soğuk yiyecek ve içeceklerin tüketilmemesi başta geliyor.

Baldan Tatlı

Balın kristalleşmesi halk arasında şekerlendiğini gösterir diye bilinir, Fakat bu durum aslında bal üretiminde şeker kullanıldığını göstermez. Balın kristalleşmesi kaliteli olduğunu gösterir aksine. Bu da balın hangi bitkiden üretildiği yada üretimi yapılan yerin yüksekliğine bağlı olarak değiştiği düşüncesine iter bizi. Balı buzdolabında saklamayınız. Oda sıcaklığında güneş almayan yerde muhafaza ediniz. Bal 40 derecenin üzerinde sıcaklıkta besin değerini yitirir, bu derecenin üzerinde süt veya çaya konulan bal tatlandırıcıdan öteye geçmez. Ilık sıvılara konulabilir. Balın kaynatılması ise bütün besin değerini yitirmesine neden olur. İçinde enzimler, proteinler, asitler, vitamin ve mineraller bulunduran balın besin değerinin son derece yüksektir.

Kişi ile Bütünleşen Meslek

Acaba dünyaya gelirken hangi meslekte çalışacağımız belli mi? Eğer böyle bir şey varsa bir de şu açıdan bakalım; Acaba bu dünyadan giderken de bu mesleğe bağlı bir yol mu bizi bekliyor?
Yapılan araştırmalar gösteriyor ki, kişi marangoz, elektrikçi yada tesisatçısıysa, asbestozla bağlantılı bir hastalıktan ölme olasılığı çok yüksek.
Madenlerde çalışan bir işçinin pnömokonyozdan ölme olasılığı olağanüstü biçimde yükselirken, kömür dışındaki bir madende veya taş ocağında çalışan bir işçinin de slikozdan yaşamını yitirme olasılığı artıyor.
Alkollü mekanlarda çalışanların alkolden ölmesi, yaratıcı insanların ve inşaat sektörü ile uğraşanların uyuşturucu yada madde bağımlılığından ölme olasılığının çoğu insandan fazla olduğu görülürken, öğretmenlerin de lenf kanserinden ölüm oranı yüksektir. Sağlık çalışanlarının intihar eğilimli ölümleri beklenmekte. Eğer barda çalışansanız cinayete kurban gitme olasılığınızın yüksek olduğu görülmektedir.

Travma Üzerine

Sabah güne çok güzel uyandınız, giyindiniz süslendiniz dışarı çıktınız. Her şey çok güzel giderken bir anda önünüzde akseden bir kaza, bir afet, herhangi bir duygusal yoğunluk bir anda sizi başka bir boyutun içine sokar. Buna “travma” deniyor.
Eğer ciddiye alınmazsa o geçilen boyutta bir ömür geçer mi orası şüpheli. Bir an önce tedavi yöntemlerine başvurulmalı.
Tedavisinde ilaç ve psikoterapi gerekli. Travma Sonrası Stres Bozukluğu, sadece beynin değil bütün bedenin çalışmasını olumsuz etkiler. Bunu arka plana itmek için insanlar alkol ya da uyuşturucu maddeler kullanarak bir nevi kendi kendilerini tedavi etmeye çalışırlar fakat bu da madde bağımlılığına sevk demektir. Bu nedenle ilaç tedavisi çok önem taşımaktadır. Seçilecek psikoterapi yöntemi kişiye göre değişir. EMDR (göz hareketleriyle duyarsızlaştırma ve yeniden işleme) denilen yöntemin travmatik anılardan kurtulmada hızlı etki gösterdiğine işaret etmektedir. Genede bir uzmana görünerek bu rahatsızlık bir an önce çözümlenmelidir.

Azaltılabilir Kırışıklıklar !

Zaman hızla ilerliyor. Belli bir aşamadan sonra vazgeçilmezi yaşıyor insan. Kimi kaderine razı kimi ise daha çok zamanım var diyr. Kırışıklıklar için de daha çok zamanım var denmeli bence. Bunun için elimizin altındakileri değerlendirelim öncelikle. Güne iyi bir kahvaltıyla başlayın. Taze meyve, yumurta, kahvaltı gevrekleri, peynir, zeytin, yeşilbiber ve domatesi tercih edin. Kahvaltıdan önce 200 mg lık bir alfa lipoik asit ve 500 mg lık L-karnitin tablet, kahvaltıdan sonra da 100 mg lık bir kapsül CoQ10 alın.
Öğle yemeğinde protein, akşam yemeğinde karbonhidrat (sebze, meyve, tahıl) tüketin.
Gün boyu sık su için. Şekerli ve gazlı içeceklerden uzak durun. Soda ve mineral açısından zengin sıvılar tüketin. Balık tüketmek çok önemli. Nişastalı, unlu, yağlı, kızartmalı sofralardan uzak durun. Kahveyi azaltın. Yemek üstüne tatlıdan vazgeçin. Mümkün olduğunca düzenli öğünlerde yemek yiyin. Düzen her şeyden önemli.

Pozitivizm

Çok öncelere dayanan bu düşünce tarzı aslında bu güne uyarlandığında, pozisyon ne olursa olsun pozitif olsun kadar basite indirgenebilir.
Tıpta da nörologlar olumlu ve iyi düşünmenin, bellekte pozitif etkilerinin olduğunu söylüyor. Özellikle kronikleşmiş depresyon, stres, anksiyete ve gibi olumsuz duygular bilinçsel gerilemeyi tetikliyor. Bunla beraber endişeden uzak, sosyal güveni ve manevi yapılanması sağlam huzurlu sosyal ağları güçlü bir ruhsal organizasyon, bellek üzerinde koruyucu bir etkiye sahiptir. “Secret” tarzı kitaplar da bu konu hakkında okuru bilinçlendirme açısından popüler kaynaklardan sayılabilir.

El Temizliğine Dikkat!

Çocukken en çok duyduğumuz uyarılardan biri de “Elini Ağzından Çek” tir eminim. O çocuklukta kaldı deyip elimizi ağzımızla yada yüzümüzün herhangi biyeri ile okadar çok ilişkilendiriyoruz ki. Mesela; Pazardan aldığımız meyveleri yıkamadan yemiyoruz. Yada yere düşen bir yiyeceği yıkamadan yemiyoruz. Fakat ellerimizi sürekli yıkama fırsatımız olmuyor. Umumi yerlerde gün boyunca çok bulunuyoruz. Ve beklide milyonlarca insanın dokunduğu yerlere bir de biz dokunuyoruz. Tamam bağışıklığımız buna dayanmaya çalışıyor ama nereye kadar?
İlk başta marketten alığınız her şeyi temizleyerek dolabınıza yerleştirin. Özellikle kutu içecekleri kutusundan içmeden önce mutlaka silin. Yada bardakta tüketin. Belli aralıklarla evinizin dış kapısını açıp kapatırken tuttuğunuz yerleri temizleyin. Çağımız hastalıkları artık bu kadar kolay yollardan yayılıyor. Küçük ufacık önlemler almamız artık şart.

Mobilyanızdaki kurumuş mum lekesi temizliği üzerine

Mobilyanızın üstüne bulaşmış olan mumu katı ve sert hale getirmelisiniz. Bunun için üzerine buz koyun. Plastik yada sert bir kart (mesela eski bir kredi kartı), kör bir bıçak veya bir cetvel ile aşındırma çizme yapmadan mumun üstünden yavaşça kazımaya çalışın. Özellikle ahşap, kolay çizilebilen ağaçlardan yapılmış mobilyalarda biraz mum kalabilir. Hafif nemli yumuşak bir bez ile üzerini tekrar silin.

Diş Fırçalama Oranı Artıyor !

Türkiyede diş fırçalama oranı günden güne artıyor. Diş macunu firması bir araştırma yapmış, yüzde 70 ten fazla kişi günde enaz 1 kere dişerini fırçalamaktaymış. Yüzde 10 luk kısım da hiç fırçalamıyor. 20-30 yaş arasındaki çalışan, bakımlı eğitimli kadınlar erkeklerden daha çok diş bakımına özen gösteriyor. 20-45 yaş arası her 5 kişiden birinde de diş hassasiyetinden kaynaklı sorun bulunuyor ve büyük bir çoğunluğu ise tedavi ile ilgili hiçbir girişimde bile bulunmamış.
Kişiler öncelikle genel diş sağlığını koruma amaçlı dişleri fırçalamakta, daha sonra beyazlatmak,ağız kokusunu önlemek yada bakteri oluşumunu engellemek geliyor.

Göbek Bağlatmayan İçecekler

Çok uzak ülkelerde yada tropik yerlerde yetişen şeylerden üretilen içecekler değil, günlük hayatımızda sürekli elimizin altında olan içeceklerden bahsediyoruz.

Mesela su; vazgeçilmezimiz, hayat kaynağımız. Günde enaz 2 lt su tüketimi ile yavaş yavaş ön taraftaki çıkıntılarımızın eksildiğini görebilirz.

Mesela kahve; içeriğinde birçok fayda sağlayan bileşim var. Kahve neredeyse kalori içermiyor fakat şekerle birleşince çok sağlamlaşabiliyor vücudumuzdaki yeri. Özellikle de aromalı kahvelerden mümkün olduğunca uzak durulmalı.

Mesela çay; Çaysız bir güne başlanabilir mi, yada kahvaltı çaysız olur mu, bağımlısı okadar çoktur ki, tüketimi sudan hemen sonra gelen çaydır. Çay antioksidandır birçok kanser tedavisinde kullanılabilir, şekersiz tüketimde kalorisi de o kadar az ki.

folik asit ve YENİ 'ler

Folik asit hamile iken anne adaylarına önem ve öncelikle önerilen bir etken iken, şimdi şimdi cilt bakımı ve yeni hücreler için de öneriliyor.
Folik asit bir vitamin türüdür. O vitamin de B vitaminidir. Eksikliğinde anemik durumlar görülebilir. Bebekler içinse sinir sistemi,omurilik,omurga gelişimi açısından zaten 1. sırada gelmekte. Hamilelik dönemi için önerilen bu vitaminin cilt ve hücre yenilenmesi için de önerilmesi Almanya da düzenlenen bir sempozyumda açıklandı. Birçok dermatoloğa göre Hücre yapısını oluşturan DNA sentezinde sarmal yapının kopyalanması sırasındaki protein oluşumu için önemli bir etken olan folik asit, Yeni’ ler açısından kilit bir noktada.
Hamilelik döneminde anne adaylarına önemle tavsiye edilen folik asidin faydası şimdilerde cilt güzelliği ve hücre yenilenmesi konusunda da keşfedildi. Güzel olan nokta folik asidi doğal yoldan almak da mümkün.

Bebeğinizi Emzirirken Dikkat Edilecek Hususlar

Ne mutludur anne olmak. Bebeğinizi ilk kucağınızda aldığınızda ilk önce emzirin. Emzirin ki kokunuzu tanısın, sizi benimsesin.
Emzirme işlemine başlamadan göğüs ucunun iki parmakla öne doğru çekilmesi ve göğsün kahverengi kısmının bebeğin tam olarak ağzında olması gerekiyor. Göğüs ucu çok sert olmamalı, sert ise yumuşatmak lazım ki bebek daha kolay emsin. Emerken bebeğin başı göğüs seviyesinde olmalı. Kolunun biri annenin sırtında diğeri ise annenin teninde, hatta göğsünde olması gerekiyor.
Annede süt geldiğinde göğüslerdeki genişleyen kanallarda süt birikir. Sonrasında tıkanma, ateş, iltihaplanma yapar. Bunu önlemek için süt gelirken masaj yapılırsa yani yukarıdan aşağıya sütün gelişi desteklenirse, düğüm hissedilen noktaları ovalanarak aşağı doğru indirilirse bu problem çözülebilir.

Daha Dik ve Dolgun Göğüsler

Herhangi bir nedenden kaynaklı akciğer hastalıkları, kontrolsüz kilo, obezite ve şekere bağımlı hastalıklar sonucu göğüslerde sarkma meydana gelebilir. Pek çok kadın bu konudan müzdaripitr. Yurt dışından gelen biçok krem göğüs sarkmalarını yok edebiliyor. Düzenli olarak kullanıldığında göğüs büyüten, dikleştiren, sıkılaştıran ve sarkmalara engel olduğu iddiasında olan kremleri, her bir göğüs üzerinde dairesel hareketlerle 3-5 dakikalık masaj uygulaması suretiyle kullanmanız gerekiyor. Tamamen bitkisel olan bu kremlerin hiçbir yan etkisinin bulunmadığı iddası da cabası.

Pantolon alırken;

Pantolon çok güzel bir kesim olabilir fakat sizin vücudunuza uygun olmayabilir. Denediğiniz pantolon üzerinizdeyken bir de oturarak duruşuna bakın, bir püf nokta isterseniz önü düz olan pantolonlar daha ince, manşetsiz pantolonlar bacak boyunu daha uzun gösterir.
Bel kısmı en az 2 parmak genişler olmalı.
Kalın kumaş her zaman dökümlü durur. Üzerinize çok yapışan bir model tercih ettiğinizde bakış açınızı biraz daha değiştirin derim. Lateks yani esneyebilen kumaşlar ise olduğundan daha genişleyebilirliğinden dolayı biraz daha üstünüzü saran modelleri tercih edin.

Polen ve Astım bağlantısında DİKKAT noktaları

Pencereler kapalı konumda tutulmalıdır. Gün içinde mutlaka havalandırmanız gerekiyorsa polenler daha çok sabah 05.00 -10.00 arasında yayıldıklarından ev öğleden sonra havalandırılmalıdır.

Alerjiniz varsa mümkün olduğunca sokağa çıkmayın. Polen maskesi varsa kullanmalıdır.
Polen mevsiminde açık havada spor yapılmaması daha uygun

Dışarı çıkarken gözlerin yanını da örten güneş gözlüklerinin faydası olabilir.
Eve gelindiğinde üzerinizdeki giysiler değiştirilerek yıkanmalı, hatta alerjisi olan kişi de detaylı bir banyo yapmalıdır.
Mevcut yerlerinizdeki klimaların polen filtreleri sık sık değiştirilmelidir.
Ev içi hava temizleyiciler eve giren polenlerin ortadan kaldırılmasında faydalı olabilir.
Özellikle tozlu,sigara dumanlı yerlerden uzak durulması bu rahatsızlığın tetiklenmesini azaltacaktır.

Köri Bilmecesi Çözüldü mü?

Baharatlar her derde deva der eskiler. Her yeni gün yeni bitanesi günışığına çıkıyor. Mesela Amerika da Cork Kanser Araştırma Merkezi bilimcileri, KURKİMİN denen, köri baharatının yapımında kullanılan etken maddenin laboratuvar ortamında yemek borusu kanseri hücrelerini öldürdüğünü saptadı. Kanser uzmanları, KURKİMİN in kanser hücrelerini 24 saatte öldürmeye başladığını gördü.

KURKİMİN aslında zerdaçalda (hint safranı) bulunur. Bu maddede bulunan doğal kimyasalların özafagus (yemek borusu) kanserinde yeni tedaviler için kullanılması olanağı sağlayacağı düşünülüyor.

Bebeğinize İlkönce Almanız Gereken Oyuncaklar

İlk ay oyuncağının göz hizasında olması çok önemlidir. Sallanan renkli oyuncaklar seçebilirsiniz. Başlangıçta bebek bu oyuncağa bir süre ilgisiz kalsa da dış dünyaya uyum sağladıkça ilgisi artacaktır. Bu tip oyuncaklar bebeğin algısını güçlendirerek çevresini daha çok fark etmesine yardımcı olacaktır. Sallanan oyuncak ve objeyi aralıklarla değiştirin. Bu değişimi fark edecektir.
Bebeğin çevresinin farkında olmasını sağlamak için oyuncaklar bebeğin duyularına hitap etmelidir. İşitme duyusunu güçlendirecek müzikli dönenceler ilk ayda çok yararlıdır. Bu oyuncak; bebeğin farklı sesleri fark etmesini sağlayacaktır.

Sonbahar Depresyonuna Dikkat !

Kendinizi sonbahar depresyonunun değil, pozitif düşüncenin kollarına bırakın. Hayatın tadını çıkarın!

Yazın canlı, sıcak ve enerji dolu günleri yerini serin, daha erken kararan kapalı havalara bıraktı. Tüm doğanın sonbahardan etkilendiği bu günlerden ister istemez bizlerde payımıza düşeni alıyoruz. Havaların serinlemesi, azalan güneşli günler, iş yoğunluğunun artması, okulların açılması ve hayatın sorumluluğunu omuzlarımızda daha belirgin hissettiğimiz günler psikolojik değişimleri de beraberinde getiriyor. Özellikle sorumluluğu yüksek anneler, tüm bu hayatın getirdikleri zorluklar karşısında kendi çaresiz hissedebiliyor. Sonbahar depresyonu kendini; uykuda düzensizlik, sabah uyanmakta güçlük çekme, sinirlilik ve karamsarlık gibi belirtilerle gösterebiliyor.

Kuru mayalı Poğaça Tarifi

Malzemeler:

1 yemek kaşığı tuz
1 yemek kaşığı şeker
1 çay bardağı sıvı yağ
Yarım Paket margarin (isteğe göre tereyağı)
2 tatlı kaşığı kuru maya
1 su bardağı süt
1 yumurta akı içine sarısı üstü için ayrılacak
Aldığı kadar un
İçi için isteğe göre peynir çeşitleri,maydonoz kırmızı toz biber,karabiber,tuz

Yapılışı:
Yukarıdaki malzemeleri bir kapta hamur kıvamına gelecek şekilde iyice yoğurun, istediğiniz poğaça şeklini vererek (oval, yandan kapalı yada yarık ) yağlamanıza gerek olmaya fırın tepsisine diziniz.Üstlerine yumurta sarısını sürdükten sonra Fırını ısıtmadan tepsiyi koyunuz. Yaklaşık 10-15 dk bekledikten sonra fırını uygun ısıya getiriniz,üstü kızarınca poğaçalarınız hazır demektir.

AFİYET OLSUN

Çatlak Eller

Problem: Yoğun neme ihtiyaç duyan kurumuş ve çatlamış eller

Çözüm:
Özel içerikli kremler cildinizin derinine nüfuz ederek, acı veren, çatlamış, kurumuş ve hasar görmüş ellerinizi rahatlatmaya ve yumuşatmaya yardımcı olur. Ellerinizi soğuk hava koşullarının ve rüzgarın zararlı etkilerinden korumayı, içeriğindeki Ceramide, Marine Collagen ve Vitaminler yardımıyla daha yumuşak ve genç görünümlü ellere kavuşmanızı destekler.

Çözüm: 2 limon suyu , 50 gr gliserin, 30 gr badem yağı, 30 gr kolonya , 2 çorba kaşığı pudra ile bir karışım hazırlayıp elinize masaj yaparak sürün. Ardından elinize bir poşet geçirerek 15 dk bekleyin
Okul öncesi eğitimin çocuklar, aileler ve toplum açısından birçok faydası vardır. 0-6 yaş arasını kapsayan erken çocukluk dönemi çocuğun en hızlı geliştiği dönemdir. Beyin yapısı ve fonksiyonlarının gelişiminin üçte ikilik bölümü 0-4 yaş arasında tamamlanmaktadır. Erken çocukluk dönemindeki deneyimler beynin çalışma biçimi için belirleyicidir. Yapılan çalışmalar okul öncesi eğitim alan çocuklarda okula devam oranlarının ve okul başarısının daha yüksek olduğunu göstermiştir. Okul öncesi eğitim sosyal ve duygusal gelişimi destekleyerek, yetişkinlik döneminde de kişilerin daha üretici ve verimli olmalarını ve sahip oldukları potansiyeli tam olarak kullanmalarını sağlar

Çocukların gelişim özellikleri, bireysel farklılıkları ve yetenekleri göz önüne alan,sağlıklı bir biçimde fiziksel, duygusal, dil, sosyal ve zihinsel yönden gelişimlerini sağlayan, olumlu kişilik temellerinin atıldığı, yaratıcı yönlerinin ortaya çıkarıldığı, çocukların kendilerine güven duymalarının sağlandığı, ebeveyn ve eğitimcilerin etkin olduğu kaliteli bir okul öncesi eğitim programına katılan çocukların diğer çocuklara kıyasla gelecekte okul başarıları daha yüksek, sosyal ve duygusal, sözel, zihinsel ve fiziksel gelişim açısından daha yetkin olduklarını araştırmalar göstermiştir.

Okul öncesi eğitimin yararlarını kısaca şu şekilde sayabiliriz:

Çocukların zeka puanlarında yükselme

Sınıfta kalma ve okul eğitiminden ayrılma oranlarında düşme

Çocukların beslenme ve sağlık durumunda iyileşme

Sosyal ve duygusal davranış gelişiminin daha ileri olması

Daha olumlu ebeveyn-çocuk ilişkisi

Bu yüzden bu dönemde çocuğun zihinsel ve bedensel olarak yeterli beslenmesi ve etkileşimde bulunabildiği, onun gelişimini destekleyen bir ortamda bulunması gerekmektedir. Erken çocukluk eğitimi insan gelişiminin başlangıç noktasıdır. Okul öncesi eğitim, çocukların ve ülkemiz insanının uzun vadede daha üretken, daha yaratıcı, sorun çözmede daha yetkin olmasını sağlar.

Organik köy ürünleri

Yaşamın giderek zorlaştığı günümüzde giderek yaygınlaşan organik üretimde; tercih edilmesi şiddetle önerilen köy ürünleri şunlar olabilir mesela;

Biber tuzu
Mısır unu
Tereyağı
Fırın Fasülyesi
Ev Yapımı Çökelek
Yayla Balı
Kurutulmuş Biber
Doğal Pul Biber
Köy tarhanası

Akraba Evliliği

Akraba`lar arasında yapılan evliliğe endogami denilmektedir.
Genetik hastalıkların epidemolojisini etkileyen önemli etmenlerden biridir ve dünya toplumunun en az %20'si tarafından yeğlenmektedir. Doğan çocukların en azından %8,4'ü akraba evliliklerinden doğmaktadır. Özellikle Batı Akdeniz ve Güney Hindistan 'da çok yaygındır.

Akraba evliliklerinde, hem annenin hem babanın aynı bozuk geni taşıma ihtimali, akraba evliliği yapmayan diğer kişilere oranla daha yüksek olduğu için, çocuğun da hasta doğma ihtimali, normal populasyona göre artmıştır. Bununla beraber, düşük ve ölü doğum ihtimali de artmıştır.

Isırgan otu mucizesi

Yaprak ve köklerikandaki zehirli maddeleri uzaklaştırıcıdır.
İştah açar ve kanın pıhtılaşmasını ön­leyici etkileri de bildirilmektedir.
Zehirli olmayıp, tamamen güvenli olması ona önemli bir avantaj sağlar.
Yaprakların deride yaptığı tahrişten romatizmal ağrıları gidermek için faydalanılır. Taze yapraklar veya bunlardan elde edilen öz cilde sürülür.
Yaprakların kaynatılmasıyla elde edilen sıvının saç dökülmesini azalttığı öne sürülmektedir. Yine ağır hastalıklar sırasında dökülen saçların çıkışını hızlandırmak için uygulanabilir.
Isırgan tohumu da romatizmal ağrıları dindirici, idrar söktürücü, müshil, ateş düşürücü, barsak pa­razitlerini öldürücü, cinsel gücü arttırıcı olarak bili­nir.

Ayrıca ısırgan otu bağışıklık sistemini güçlendirerek böbrek taşı oluşumuna büyük ölçüde önlem olduğu kanıtlanmıştır. Bu yüzden ısırgam otu idrar söktürücü olarakta kullanılmaktadır.İdrar söktürücü etkiden kalp yetmezliğinde de faydalanılabilir. Fakat en önemli ve eski kullanım alanı olarak antitümör etkisi ile ilgili bilimsel bir kanıt henüz bulunamamıştır. Isırgan otunun içeriğindeki yüksek demir oranı kemik iliğini uyararır ve kansızlığa (anemi) karşı faydalıdır.

Sabun Yapımı

Sabunun ana maddesi NaOH yani sodyum hidroksit tir

A- MALZEMELER: (1) en ucuzundan zeytinyağı; (2) su; (3) sud kostik (NaOH, yani sodyum hidroksit); (4) termometre; (5) sabun kalıpları (6) çelik tencere (6-lt.lik); (7) bir su bardağı (ölçek olarak) (8) tahta yemek kaşığı ve mikser (Dikkat: blender değil!, mikser).

B- YAPIM:
1- Çelik tencereye 6 bardak su koy. İçine yavaş yavaş 1 bardak NaOH'ı karıştıra karıştıra ekle. (Çok dikkat et, hepsini bir kerede döküverme) Exotermik reaksiyonla kendi kendine ısınıverir bu karışım. Bunun 40C.ye düşmesini bekle.
2- 3 bardak Zeytinyağını ayrı bir kapta 40 C.ye ısıt.
3- kostik 40 C.ye düşünce, 40C.deki yağı yavaş yavaş tahta kaşıkla karıştıra karıştıra çelik tenceredeki kostiğe dök. Kaşığı bırak, mikserle minimum 10 dakika düşük devirle karıştır. Etrafa sıçratma sakın. Hele gözüne cildine gelmesin, gelirse bol suyla yıka. 10 dak. sonra bırak; bundan sonra her 5-10 dakikada bir mkserle 1-2 dakika süreyle yine karıştır.
4- Bu aralıklı karıştırma işine, karışım koyu boza veya muhallebi kıvamına gelene kadar devam et. Kaşıkla yardığın zaman kaşık izi kalıyorsa olmuş demektir. Bu karıştırma işlemleri sırasında 40 C.yi muhafaza etmen gerek Termometre ile kontrol et, gerekirse ben-mari uygula, daha rahat edersin. 3-5 derecelik sıcaklık farkları işi bozmaz.
5- Çelik tencereyi bir battaniyeye sar (tıpkı yoğurt yapar gibi) ve 24 saat beklet. Bu sürede açıp bakma ne oluyor diye.
6- 24 saat sonra çıkar, kalıplara dök. Kalıplarda 2-3 gün beklet.
7- Sabunları kalıptan çıkar, havanacak şekilde bir tel ızgara üstünde 2 ay beklet. Üstü beyaz toz yapabilir, meraklanma, bu sodadır. Fırçalayınca gider.

Not: 1-arap sabunu dediğimiz jel sabun isterseniz NaOH yerine KOH, yani potasyum hidroksit kullanırsınız. Kalıba da gerek yoktur o zaman.
2- Kalıplara döktükten sonra bütün kap-kacağı sıcak sabunlu sularla yıka.
3- Kalıp için en pratik yol şu: Yarım metre boyunda 70 veya 100 mm. çapında Fırat atık su borusu al, borunun bir ucunu kapayarak malı buna dök. 2-3 gün sonra bir ucundan itince öbür taraftan sabun çıkar. Bunu istediğin kalınlıkta dilimlersin.
Sabun 2. Dünya Savaşı sonnrasına kadar kazan kaynatma yöntemi ile yapılırdı. Ülkemizin bazı kesimlerinde hala uygulanmakta olan bu yöntemde yağlar bir tuz yatağının üzerinde kaynatılır ve suda çözülmüş sodyum ya da potasyum hidroksit eklenerek sabunlaşma reaksiyonu elde edilir.

Bu yöntem ülkemizin kırsal kesimlerinde, evde kullanılmış yağları, zeytin, pamuk gibi endüstriyel yağ bitkierinin posalarında kalan ve çoğunlukla kimyasal solventlerle çıkarılan yağları, sabuna çevirerek değerlendirme amacı ile kullanılmaktadır. Çoğunlukla dededen kalma formüller ve uygulamalarla gerçekleştirilen bu yöntem sonucu elde edilen sabun, çamaşır sabunu olarak kullanılır. Vücut temizliği için pek elverişli değildir.

Kontrollü ve güvenli sabun yapımı için devamlı laboratuvar denetimi ve mekanik sabunlaştırıcılar gereklidir. Yüksek kapasiteli sabun üretiminde bu işlemler bir üretim bandı şeklindedir.

Önce yağlar gerekli dozda alkali eklenerek, gerekli ısı altında uzun süre karıştırılırlar ve sabunlaşma reaksiyonu tam olarak gerçekleştirilir. Yüksek kapasiteli işletmelerde bu safhadan sonra sabunun gliserini kimyasal olarak ayrıştırılır ve bir yan ürün olarak değerlendirilir.

Gliserini alınmış sabun vakumlu spray yöntemi ile kurutulur ve granül haline getirilir. Sabunun su oranı yapılacak sabun kalıbının özelliklerine göre belirlenir.

Bundan sonraki aşamalarda sabun granülleri amalgamator adı verilen bir karıştırıcıda boya, koku ve diğer istenen malzeme ile karıştırılıp, merdaneli preslerde ve extruzyon preslerinde sıkıştırılarak iyice homojenize edilir. En sonunda da kalıplar halinde kesilip damgalanır ve paket edilir.

Aşağıdaki resimde bir daimi sabun üretim bandının planını görmektesiniz:


Soğuk Sabun Yapım Yöntemi (Cold Process)

Özellikle Amerika Birleşik Devletlerinde, genellikle ev hanımları tarafından benimsenen bu sabun yapım yönetimi, mutfak gereçleri ile ev ortamında küçük çapta sabun üretimine imkan tanımaktadır.

Bu yöntemle sabun yapabilmek için gerekli araç ve gereç, bir el mikseri, geniş bir paslanmaz çelik tencere ve kalıp olarak kullanılabilecek herhangi bir kaptan ibarettir.

Bu yöntemle küçük miktarlarda olmak şartı ile çamaşır sabunu kalitesinde sabun üretilebilir. Burada dikkat edilmesi gereken konular, sabundaki su ve kostik oranı, homojen bir karışım, ve sabunlaşma reaksiyonunun tamamlanması için gerekli olan bekleme süresidir. Bu bekleme süresi oldukça uzun olmalıdır. Bu yöntemle yapılan sabunlar rafine edilmedikleri ve serbest kostikten arındırılmadıkları için cilt temizliğinde kullanılmazlar.

Kilo dostu besinler

Yumurta: Protein deposu yumurtalar sizi uzun süre tok tutar. Hatrı sayılır ilgili fakültelerce yapılan bilimsel araştırmada aynı anda 30 obez ve şişman kadın üzerinde yapılan deneyde düşük kalorili meyve salatası ve 2 dilim tost ile birlikte sütlü omlet tüketen kadınlar, simitle kahvaltı yapan kadınlara oranla gelecek otuz altı saat içinde daha az yemek yedi.

Esmer pirinç: B Vitamini deposu olması sayesinde proteinleri, yağları parçalıyor, hazmı kolaylaştırıyor.

Fasulye: Safra kesesinin kasılmasına neden olan hormon, kolesistokinin’i hiç duymamış olabilirsiniz fakat bu hormon en iyi kilo verdiricilerden bir tanesidir. Bu hazmettirici hormon tabi bir iştah kesicidir. Yüksek lifli fasülyeler ayrıca kolestrolünüzü de aşağı çeker.

Salata: Penn Devlet Üniversitesi’nde kırk iki kadın üzerinde yürütülen deneye göre düşük kalorili salata tüketenler, istedikleri kadar hamur işi yemeleri serbest bırakılsa dahi çok az yiyebiliyorlar. Bilim adamlarına göre buradaki gizem sizi şişene dek yemekten alı koyan salatanın saflık oranı.

Yeşil Çay: Kilo verdirici şey kafein değil. Kateçin ismi verilen antioksidanlar yağ yakımını ve metabolizmayı artırıyor.

Kırmızı üzüm: Dolaşım sistemini temizliyor. İçerdiği lif, vitamin ve mineraller sayesine kolesterolün düşmesine yardımcı oluyor.

Salatalık: Lif zengini olması sayesinde tokluk hissi veriyor. Ayrıca sağlıklı bir su deposu.

Nar: Hormonları dengeliyor. Bu sayede kilonuzu kontrol etmeniz daha kolaylaşıyor. Ayrıca güçlü bir antioksidan.

Adzuki fasulyesi: (Küçük kırmızı fasulye) Fasulyeler arasında en az yağ oranına sahip. Vücutta daha fazla suyu tutuyor.

Brokoli: Lif ve C vitamini deposu. Ayrıca kilo vermeye yarayan kalsiyum içeriyor. Karaciğere iyi geliyor. Hazma yardımcı oluyor.

Elma: Hafif tatlı, bağırsakları harekete geçiriyor.

Kiraz: Yumuşak bir müshil etkisi yapıyor ve kilo kaybına neden oluyor.

Yulaf: Tok ve şişkinlik hissi veriyor. Bir kase lapası vücutta üç kase su tutmayı sağlıyor.

Armut: Orta büyüklükteki 1 armut sizi tok tutmaya yeter de artar bile. Elma tok tutma konusunda 2. sırada yer alıyor. Her 2 meyvede de kan şekeri oranını düşüren ve öğün arası aparatif şeyler yemenizi önleyen pektin lifi mevcut.

Çorba: Bir tabak tavuk çorbası bir parça tavuk kadar doyurucu ve tok tutucu özelliktedir. Oxford Üniversitesi’ndeki bilim adamları en basit çorbanın dahi beyindeki açlık duygusunu tatmin ettiğini ve tokluk hissi uyandırdığını belirtiyor.

Yağsız et: Temel animoasitlerden biri olan ve içinde süt ürünleri, balık ve et kadar protein içren Lösin, daha az yemeniza ve tok kalmanıza yardımcı olur.

Zeytin yağı: Ham zeytinyağı ile fazla kilolarınızı verebilirsiniz. Zeytinyağı Kalori yakmanızı da kolaylaştırır.

Greyfurt: 2006 yılında Almanya’da yürütülen bir incelemede her öğünden önce 1/2 greyfurt tüketmek veya günde 3 kez greyfurt suyu içmek kişilerde üç ayda 3 kilodan fazla kaybettirdi.

Domuz gribine karşı ne önlemler almalı

SOn zamanlarda ülkemizde salgın vakaları olarak seyreden ve ölümlere neden olan domuz gribinin aşısı çıkasıya kadar malesef korunmaktan başka şansımız görünmüyor. Bu yazımda sizlere domuz gribinden nasıl korunulur ve ne gibi önlemler alınabilir konularında bazı ip uçları vereceğim.

1) DOmuz gribinden korunmak için öncelikle sık sık ellerinizi yıkamayı alışkanlık edinmesisiniz. Genel olarak solunum yoluyla bulaşan domuz gribi virüsünün aynı zamanda hastalıklı kişilere temas yoluyla ellerimize oradan da ağzımıza bulaştığı bilinmektedir. O nedenle yabancı ortamlarda gezerken ve halka açık yerlerde bir yerlere dokunduğunuzda ilk fırsatta ellerinizi yıkayınız.

2) Uykusuz kalmayınız: Domuz gribinin en fazla etkilediği kişiler, bağışıklık sistemi zayıf olanlardır. Uykusuzluk ise bağışıklık sistemini zayıflatan en önemli unsurlardan birisidir. İyi uykusunu almış birisinin domuz gribine yakalanma ihtimali daha zayıftır.

3)Bol su içiniz. SU tüketimi, vücudun hastalıklara direncini artırır.

4)Meyve sebzeler tüketiniz. Vücudu güzçlendiren, bağışıklık sistminize destek olan bol vitaminli besleyici gıdalar tüketiniz.

5) Alkol ve sigaradan uzak durunuz. VÜcudunuzu güçsüz düşüren bu zararlı alışkanlıklar, domuz gribine yakalanmayı kolaylaştırır ve hastalığın daha şiddetli seyretmesine neden olur.

6) Fiziksel aktivitelere özen gösteriniz. Günde 30-40 dakikalık yürüyüş, vücudu domuz gribine karşı dirençli yapar.

7) insanlarla fiziksel temasa geçmemeye özen gösteriniz. Halka açık yerlerde fazla gezmeyiniz.

8) Hastalıklı kişilerle asla kontak kumayın ve hastaneye ziyarete gitmeyin. Taburcu edildiklerinde bile uzun bir süre evlerini ziyaret etmein hastalığı size bulaştırabilir.

9)Domuz gribi, normal gribin aksine çok şiddetli seyreder. o nedenle ağır grip vakası ile karşı karşıyaysanız hemen en yakın sağlık kuruluşuna gidiniz.

10)Stresten uzak durunuz, stres durumları, domuz gribine yakalanmayı kolaylaştırmaktadır.

Hemoroid Basurun nedenleri bitkisel tedavi yöntemleri

Halk arasında basur adı verilen hemeroid rahatsızşığının temelinde kalınbağırsağın anüs deliğinden meme yaparak dışarı doğru çıkması neticesinde verdiği reahatslızlık ve kanamalarla bilinmektedir. Basurun en önemli nedeni, susuz yiyecekler yenmesi nedeniyle sindirim sistemi yapısınnı bozularak kuru dışıkı yapmaya zorlanması neticesinde barsak ve anüs kaslarının haddinden fazla zorlanmasıdır. Yani diğer bir deyişle Kabızlık hali, basur hastalığının en önemli nedenidir. Bunun yanısıra, vücutta suyun azaldığı hamilelik, şişmanlık, gibi durumlarla kişilerin beton ve taş gibi soğuk yerlerde fazla oturması neticesinde, alkol içen kişilerde alkolün vücut suyunu çekmesi ve sindirimi zorlaştırması durumunda ve son olarak bağırsaklardaki bazı sindirim sistemi rahatsızlıkları basura neden olabilmektedir.

Basır olan kişilerin tuvalet yaparken fazla ıkınmamaları ve zorlamamaları önemlidir. Basur memesi adı vrilen anüsteki barsak kesesinin ara sıra kanaması da kişilere sosyal ve günlük hayatta zor anlar yaşatabilmektedir. Barsak rahatsızlıklarında bazı bitkilerle tedavi ve bitkisel şifa yöntemleri işe yaramaktadır. Basur rahatsızlığında da bazı bitkisel tedavi çözümleri oldukça etkilidir. Misal olarak japon pagoda ağacının kabızlığı geçirdiği, anüs ve kalın bağırsak kaslarını güçlendirerek basuru iyileştirdiği hemoroide son verdiği bilinmektedir. Japon pagoda ağacı kullanan kişilerin %94 lük kısmında basur iyileşmekte ve kesin biçimde tedavi edilmektedir.

suna dumankaya saç dökülmesi tedavisi önerileri

Saç dökülmesi sorunu, gerek hanımların herekse beylerin sıkça karşılaştığı, sosyal ve iş hayatlarında sorun olarak gördükleri bir rahatsızlıktır. Saç dökülmesinin sebepleri arasında hormon dengesizlikleri, stresli yaşam, genetik ve kalıtsal faktörler gibi değişik saç dökülmesi sebepleri olabilmektedir. Özellikle geçici saç dökülmesi sorunu yaşayan bayanlarda saç dökülmesine karşı bir kısım ev yapımı bitkisel tedavi yöntemleri sıkça kullanılmaktadır. Bunlardan belki de en etkili saç dökülmesi tedavisinin bitkisel çözümünü, ünlü herbalist ve bitkisel şifa uzmanı sayın Suna dumankaya önermektedir. Suna dumankaya tarafından formüle edilen bitkisel çözüm ile saç dökülmesine engel olunabilmektedir.

Bu saç dökülmesi ilacının ismi ise zeytin yağı ile karıştırılacak olan limon ve biberiye karışımının saç dökülmesini etkilediği bilinmektedir. Ayrıca beslenme düzenine dikkat edilerek Fındık, ceviz, yumurta, tahıl ekmeği, kara buğday, beyaz peynir, kuru üzüm gibi çinko ve potasyum açısından zengin meyveler yiyerek, saçların beslenmesini sağlayabiliriz. Saç dökülmesinde kekik yağı da zeytinyağı na alternatif olabilmektedir.

Elma sirkesi ve maranki zayıflama diyeti

Elma suyunun fermente edilmiş bir türevi olan elma sirkesi, cilt lekeleri tedavisinden tutun da mide barsak rahatsızlıklarına kadar geniş bir alan içerisinde, tedavi edici etkisiyle göze çarpmaktadır. ELma sirkesinin asıl önemli etkisi ise zayıflama ve incelme tedavilerinde yağ yakıcı termojenik bir takım önemli maddeleri ve enzimleri ihtiva etmesinden kaynaklanmaktadır. Elma sirkesinin hiçbir işlemden geçirilmeden tamamen doğal elma suyundan elde edilmesi durumunda, hem içerisindeki faydalı besin vitamin, mineral ve enzimlerin harap olmasını önleyeceksiniz hem de elma sirkesinin zayıflatıcı etkisinden azami derecede faydalanmış olacaksınız. SOn dönemde Ahmet Maranki gibi birçok önemli şahsiyet, elma sirkesini sanki yeni keşfedilmiş bir iksirli maddeymiş gibi halka sunmaktadır. Oysa elma sirkesi bilim adamlarınca yıllardır faydaları anlatılmakta ve yorumları ile bizlere tavsiye edilmektedir.

Oysa elma sirkesinin şifalı etkileri asırlardan beri atalarımız tarafından tecrübe edilmiş olan ve bilinen bir gerçektir. Elma sirkesi hazırlarken dikkat edeceğiniz diğer bir önemli nokta ise elma sirkesinin içerisine şeker ve katkı maddeleri koymamanızdır. Bu tür katkı maddeleri, elma sirkesinin zayıflama yağ yakma ve incelme üzerindeki faydalarını azaltmaktadır. ELma suyunu neredne bulabilirim veya temin ederim diye soranlara ise her türlü market ve süpermarkette elma sirkesini kolaylıkla bulabilme imknınızın olduğunu hatırlatırız. Ancak dediğimiz gibi elma sirkesinin zayıflama üzerindeki veya cilt lekelerini iyileştirici giderici etkisinin tam olarak ortaya çıkması için ev yapımı elma sirkesini kullanmanız önerilir. Bitkisel bir çözüm olarak elma sirkesinin her mutfağın dolabında yer almasını şiddetle öneriyoruz.

Guess 2010 saat modelleri fiyatları markaları ucuz


Guess marka saatler, şıklığın kalitenin, ucuzluğun ve karizma görünümün bir parçası olarak bilinir. Guess model saatlerin 2010 kreasyonunun kataloglarda yer almaya başladığını ve oldukça ucuz ve şık saat modellerinin bulunduğunu okuyucularımıza bildiririz.

bu bir deneme yazısıdır. Satış için yazıldı. r10/PASAJ

bu bir deneme yazısıdır. Satış için yazıldı. r10/PASAJ

hızlı index denemesi içindir.

Boydan örgü elbise modeli

Boydan örgü elbise modeli. Bembeyaz renkler harika olmuş demi?

Bayan kazak modeli

Bayanlara özel olarak hazırlanmış yeşil tonların hakim olduğu kazak modeli

Turkuaz üçgen şal

Biz Evdeyiz TV

işde o evden bazı görüntüler.
video kaldırılmıştır.

www.bizevdeyiz.com BİZEVDEYİZ.TV


BizEvdeyiz.TV Turkiyenin ilk ve tek internet televizyonu Sloganı ile çıkan site için dolandırıcılık suçuyla ulusal medyada konu oldu. Sizce burada kim suçlu?

simli flordan selanik atkı örneği

Simli flor ile yapılan selanik atkı modeli kış ayları için mükemmel

tiramisu bebek battaniyesi

Tiramisu tatlısı duymuştuk. Tiramisunun battaniyesinde varmış :)

Transparan bayan bluz modeli

Transpasan kırmızı pembe renk karışımı buluz

Deryalı günler'den saksı süsü

deryabaykal@deryabaykal.com

Derya baykala deryabaykal@deryabaykal.com adresine mail atarak ulaşabilirsiniz.

Bu konu site satışı bölümü için deneme için açıldı.

Bu konu site satışı bölümü için deneme için açılmıştır.

Uzun Kollu Bolero Modeli

Hem uzun hemde ispanyol paça diye tabir edilen şekillerde bir bolero modeli sizlerle. Siyah renklerde olan bu model çok hoş duruyor.

Koala Bebek Şapkası

Helezon takı modeli


Helezon şeklinde takı modeli
Helezon ne diye soranlar için cevabı "bir çubuğa sarılı ipin aldığı şekil (yaylı amortisör şekli)"

Bahar hırkası

Bahar geldi geçti ama bu hırkalar hep moda

Dantel yatak odasi takımı

Lif modeli

Bayanlar kaç yaşına gelince emekli olur

Kadınlar kaç yaşında emekli olur sorusunun cevabı için http://www.kurumrehber.com/kadinlar-kac-yasinda-emekli-olur.html adresini tıklayınız.

derya baykal ameliyat olmuş

" Ameliyatım başarılı geçti. Benim için süpriz birşeydi. Gaz sancısı zannettiğim şey apandisit çıktı.
Zorunlu bir dinlenme oldu. Şu an evimdeyim, iyiyim. Bütün sevenlerime, seyircilerime teşekkür ediyorum. Beni ayakta tutan sizin sevginiz "

Sevgiyle Kalın,
DERYA BAYKAL

SANDALYE VE ÇANTA YENİLEME yapımı anlatım

Derya Baykalın ""Bas maaa Çanta ve Sandalyesiiii""

Kumaşı 17cm çapında yuvarlak kestikten sonra içerisine elyaf koyup iğne iplik yardımı ile de büzerek toplar yapmanız yeterli...

İPUÇU****Eski sandalyelerinizi su bazlı sonkat beyaz parlak boyanın içerisine kattığınız her türlü su bazlı boya ile de renklendirebilirsiniz...

Sandalye de kullanılan alt taban halı kaplama parçasıdır.Oturumu oldukça rahat oluyor...Denemelisiniz.

Çantanın alt zemini hasırdır. Üzerine herhangi bir kaplama yapmadan direkt slikon tabancasıyla yapıştırılıyor.

deryabaykal.com ÖRGÜ TAKI MODELLERİ

deryabaykal.com ÖRGÜ TAKI MODELLERİ

eurovision şarkı yarışmasını kim kazandı.? HANGİ ÜLKE BİRİNCİ OLDU

El yapımı defter elişi ürün

BU ÜRÜNÜ VE BUNUN GİBİ BİNLERCE ÜRÜNÜ SATIN ALABİLİRSİNİZ. BURAYA TIKLA ÜCRETSİZ ÜYE OL. BU ÜRÜNÜ lindanihan'ın pasajında bulabilirsiniz.
Ürün Açıklaması
Renkli kartondan kapağı olan , evde ofiste veya istediğiniz her yerde özel notlarınızı veya çizimlerinizi yapabileceğiniz bir defterdir.

Çok kalın olmadığı için her yere rahatlıkla taşıyabilirsiniz.

Üzerinde bulunan desen el yapımıdır ve direkt defterin üzerine çizilerek uygulanmıştır. Bu nedenle bir başka örneği daha yoktur.

Defterin içindeki sayfalar beyaz ve çizgisizdir.

İsteğe göre defter siparişleri alınır ve adresinize postalanır.

dantelli kilot dantelli iç çamaşırı

Örgü Şapkalar ÖRGÜ ŞAPKA MODELLERİ

EL ÖRGÜSÜ ŞAPKA MODELİ


BU MODELİ SATIN ALABİLİRSİNİZ. AMA ÖNCE ÜCRETSİZ KAYIT OLMANIZ GEREKİYOR. ONUN İÇİN BURAYA TIKLAYINIZ. KAYIT OLUNUZ. DAHA SONRA sulesoydabas.pasaj.com adresine gidiniz.

KUMAŞ DİKİŞ

BU MODELİ SATIN ALABİLİRSİNİZ. AMA ÖNCE ÜCRETSİZ KAYIT OLMANI GEREKİYOR. ONUN İÇİN BURAYA TIKLAYINIZ. DAHA SONRA dikiskutusu.pasaj.com adresine gidiniz.

KUMAŞ DİKİŞ

BU MODELİ SATIN ALABİLİRSİNİZ. AMA ÖNCE ÜCRETSİZ KAYIT OLMANIZ GEREKİYOR. ONUN İÇİN BURAYA TIKLAYINIZ. DAHA SONRA dikiskutusu.pasaj.com adresine gidiniz.

sarı bluz modeli


BU MODELİ SATIN ALABİLİRSİNİZ. AMA ÖNCE ÜCRETSİZ KAYIT OLMANIZ GEREKİYOR. ONUN İÇİN BURAYA TIKLAYINIZ. DAHA SONRA gonulden.pasaj.com adresine gidiniz.

Yeminli Sözlük Organik Çeviri Yöntemiyle İngilizce

İngilizce Öğrenenler için Organik Bir Kaynak: Yeminli Sözlük
Organik Çeviri Yöntemiyle İngilizce


Hazır çevrilmiş İngilizce Türkçe Cümleler üzerinde çalışarak İngilizce öğrenin!

1 yıl kadar önce yeminli tercümanlar tarafından kurulan Yeminli Sözlük sitesinin amacı İngilizce öğrenenlere ve çeviri yapanlara bilmedikleri kelimeler ve cümle içinde nasıl kullanıldıkları ile ilgili yardımcı olabilmek. Sitenin arama çubuğunda arama yapıldığında -kelimenin anlamı ile birlikte- aranan kelime ile ilgili çevirisi yapılmış cümleler de listeleniyor.

Site sayesinde, İngilizce öğrenmeye çalışanlar artık birçok cümleyi çevirisi yapılmış olarak bulabilecek ve çeviri yöntemiyle İngilizce çalışabilecekler!

Yeminli Sözlük, daha şimdiden tüm Kolej, Üniversite, İngilizce Hazırlık ve Dershane öğrencilerinin başucu sitesi oldu. Birçok kişi, iletişim sayfası üzerinden siteye ulaşarak İngilizce öğrenmelerine katkıda bulundukları için site yönetimine teşekkürlerini iletiyor. Kelimelerin İngilizce cümleler içinde nasıl kullanıldığı konusunda sıkıntı çektiklerini söyleyen öğrenciler, sitenin kendileri için bir Hazine olduğunu ifade ediyorlar!

Sitede ayrıca hediyeli çeviri yarışmaları ve kampanyaları da düzenleniyor. İngilizce bilginize güveniyorsanız, sitede ‘çeviri sanattır’ yazarak arama yapıyorsunuz ve çevirisi yapılmamış cümleleri çevirerek puanlar kazanabiliyorsunuz.

Yeminli Sözlük: Milyonlarca Hazır Çevrilmiş Cümle
http://www.yeminlisozluk.com

Örnek Sayfalar:
http://www.yeminlisozluk.com/index.php?kelime=atasözleri
http://www.yeminlisozluk.com/index.php?kelime=özlü+sözler

Filizce deryalı günler SİHİRLİ PELERİN

FİLİZ KUN'UN DERYALI GÜNLER PROGRAMINDA YAPTIĞI SİHİRLİ PELERİN MODELİ

Şaka gibi modeli

Filiz Kun'un modeli şaka gibi

Şaka gibi modeli

Filiz Kun'un modeli şaka gibi
2.bölüm


Derya Baykal Filizce Kilo kapatan modeli

6 ŞEKİL GİYİLEN KİLO KAPATAN.MODELİ DERYALI GÜNLER YAYINI

Filizce Deryalı günler video izle

Derya Baykalın yaptığı kazak modeli yapılışı


Deryalı günlerde yayınlandıkdan sonra büyük ilgi gören bu modeli izleyiciler yapmaya başlamışlar. Hatta bitirenler bile var. İşde size bir örnek Aylin Mendas'dan geldi. Kendisine çok teşekkür ederim.

Bu da yorumu

Sihirli kazağımı beğendiyseniz fikirlerinizi bekliyorum.


Kazağı 3.5 no.şiş. 81 ilmek bir ters bir düz örün, bir karış 4 parmak kolları 55 ilmek bir karış 4 parmak boyunda sonra şişe tüzleri takıp tersleri bırakın, şişe takma işlemi bittikten sonra çekerek etehe kadar sök. Bu işlemi bütün parçalarda aynı, işlemi yap ama şişten çıkarmakarmadan sök parçalar bittikten sonra yakayı örülcek yakayı ince şişle örersen yaka kapalı olur şiş kalın olursa yaka omuzlara kadar açık olur, şişe önce öntak sonra kol tekrar arka kol yakayı örün yakayı bir sıra düz bir sıra ters örün isterseniz yakayı lastikte yapabilirsiniz, yakanın boyu isteğiniz gibi yapın eteği tığla sık iğne ya da başka şekilde yapabilirsiniz kolay gelsin başarılar.

Kazagın alt modelini merak eden arkadaslar için kazağın sonuna kadar söktüm kenarlarını tığla oya yaptım kolarda aynı yaptım ibliğine 81 inmek ön ve arka kollar 55 ilmek ten ipim noko saten yün ipliği yazlık ip şişim 3.5 yaparsnız.delik leri daha ufak ve kulanıslı oluyor ben kısa kolusunuda yaptım onuda göndereceğim merak ettikleinizi sorabilirsiniz.

Arzu Çiçek adında bir arkadaş sormuş;

"Selam ben 50 kiloyum kaç ilmekten başlamalıyım ben bir tane başladım 41 imlek kol ön ve arkayı da 51 yapmayı düşünüyorum olur mu? cevap yazarsanız sevinirim."

Aylin Mendas'ta sağolsun bu soruya cevap vermiş;

50 kılo olmanız fark etmiyor nakonun saten ipinden yaptım ip renginden midir bilmem kazaklarımın kimi kücük kimi büyük oluyor ben bitane ön örüyorum söküyorum olursa devam etsen bir kariştan biraz fazla örün uzun istersen 1 karış 4 parmak yapın kendi yaratıcılığınızı kullanın ben kısa kollusunuda yaptım sorun olursa cevaplarım arkadaşım kolay gelsin.

Kol oyuntusu yok ve yaka kısmını kol takımı nasıl olucak?

Ördügünüz parçaları şişe ön kol arka kol olarak tak sonra ister biters bidüz ör ister bisıra düz bisıra ters ör on ikisıra örersen geniş yaka olur azörersen daryaka olur bitirdikten sonra iki ucu bir araya gedirip dik yere ser ön ve arkayı üs üste koy önün bide kolun kenarlarından dikin ama hepsıni deyil bikarış bikarışta arkatarafından dik sonra ön ve arkayı birleştir yanları sonrada kolu dik bittikten sonra kazağın kenarını tığla oyala kollarıda oyala kendi yaratıcılını ortaya koy ben öyle yaptım görüceksin çok güzel olucak kolay gelsin.

key ödemeleri sorgulama www.keyodemeleri.com sorgulama yapmak

KEY paralarının ödenmesini sağlayacak liste Resmi Gazete’de yayınlandı.

140 bin SSK’lı vatandaşa KEY paralarının ödenmesini sağlayacak liste, Resmi Gazete‘de yayınlandı.

Emlak Konut Genel Müdürü Feyzullah Yetkin, listede yer alan vatandaşların bugünden itibaren Ziraat Bankası şubelerine başvurarak paralarını alabileceklerini bildirdi. Yetkin, A.A muhabirine yaptığı açıklamada, Ziraat Bankası şubesinde yoğunluk olmaması için vatandaşların öncelikle BU SİTEDEN TC kimlik numaralarıyla isimlerini kontrol ettikten sonra bankaya gitmelerini istedi. Feyzullah Yetkin, bu vatandaşlara toplam 206 bin TL ödeneceğini kaydetti. BURAYA TIKLAYIN KONTROL EDİN!

KEY kapsamında şimdiye kadar 2,4 milyar TL ödendiğini hatırlatan Yetkin, bunun 1,8 milyar TL’sinin Emlak Konut tarafından karşılandığını kalan bölümünü Hazine Müsteşarlığının verdiğini belirtti.

2009 yılı bütçe kanununa eklenen maddeyle Sosyal Güvenlik Kurumunun itirazlardan sonra yeni liste hazırlamasına ilişkin sürenin 6 ay uzatıldığını hatırlatan Yetkin, buna ilişkin çalışmaların da SGK tarafından yürütüldüğünü söyledi.

Yeni ödeme listesine ilişkin mükerrer Resmi Gazete’nin 16 Ocak 2009 gece yarısı çok az sayıda basıldığı ve dağıtımının yapılmadığı öğrenildi.

Salkım hanımın taneleri - el işi tarifi VİDEO
Örgü Bebek Yeleği Yapımı
Gönen iğne oyası havlu kenarı

Makine nakış modelleri


Kurdele nakışlı koltuk şalı

Kurdele nakışlı Kirlent Yastık